09Iul. 2024

Economia Socială: O sursă de dezvoltare sustenabilă și incluziune socială

Economia socială devine tot mai relevantă în România, fiind un motor al dezvoltării durabile și incluziunii sociale. Reglementată prin Legea nr. 219/2015, economia socială cu completările și modificările ulterioare cuprinde întreprinderi sociale precum cooperative, asociații, fundații și case de ajutor reciproc. Acestea trebuie să prioritizeze scopul social, reinvestind cel puțin 70% din profit în atingerea obiectivelor sociale și crearea de locuri de muncă pentru persoanele defavorizate.

Un program important de sprijin este Programul Educație și Ocupare, care finanțează prin fonduri europene și naționale antreprenoriatul social. Programul oferă cursuri de formare și reconversie profesională, sprijinind integrarea pe piața muncii a persoanelor din grupuri vulnerabile. De asemenea, întreprinderile sociale beneficiază de fonduri nerambursabile pentru dezvoltarea activităților economice, achiziția de echipamente și renovarea spațiilor de lucru. Beneficiarii au acces la mentorat și consultanță pentru dezvoltarea afacerilor, managementul resurselor umane și identificarea oportunităților de finanțare.

Programul Educație și Ocupare promovează transparența prin publicarea listelor cu proiectele selectate pentru finanțare în mediul urban și rural, detaliind beneficiarii, obiectivele și sumele alocate. Economia socială contribuie semnificativ la dezvoltarea locală, oferind soluții pentru problemele sociale și economice ale comunităților.

Astfel, economia socială în România, sprijinită prin programe eficiente precum Programul  Educație și Ocupare, devine un element esențial pentru o societate mai echitabilă și incluzivă.

#asura finanteaza ses-uri